7.1 C
Trabzon
Perşembe, Aralık 8, 2022
Üç aylar ve Regaib

Üç aylar ve Regaib

4759
0

 

 Yılın en güzel ve bereketli ayları olan üç aylara  kavuşmuş bulunmaktayız. Allah, milletimize ve İslam dünyasına en güzel şekilde ihya etmeyi nasip eylesin.

Üç ayları ve üç ayların ilki olan Receb’i daha iyi idrak açısından hadisleri okumakta fayda var:
Malik b. Enes’den naklen, Humeyd Tavil Resulullah Efendimizin (s.a.v.) şöyle buyurduğunu anlattı:
“Receb Allah’ın ayıdır; Şaban benim ayımdır; Ramazan ise ümmetimin ayıdır.”
Resûlullah Efendimize (s.a.v.) soruldu: “Ya Resûlallah, Receb ayı için ‘Allah’ın ayı’ demenizin sebebi nedir?”
Hz. Peygamber, “Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda, Allah-u Teâlâ peygamberlerinin tevbelerini kabul buyurmuştur. Allah-u Teâlâ bu ayda peygamberlerini düşmandan korumuştur” buyurdu.
Görüldüğü üzere, Receb Allah’ın ayıdır ve bu ayda mağfiret boldur. Peygamber Efendimizin söylediği üzere bu ayda halkın kan dökmesine mani vardır. Zor günlerden geçen coğrafyamız için bu ayın önemi büyüktür.
Öte yandan Receb ayında oruç tutmak ibadetinin de ayrı bir fazileti vardır. Öyle ki, üç ayların ilki olan Receb ayında oruç tutmanın sevabı ile ilgili olarak Ebu Zer Gıffari’den şöyle bir nakil vardır:
Resûlullah (s.a.v.), “Bir kimse Receb’in ilk gününü oruç tutsa, bir senelik oruç tutmuş gibi sevap alır. Receb ayından yedi gün oruç tutsa, yedi cehennem kapıları kapanır, yani cehenneme girmez. Eğer Receb’den sekiz gün oruç tutsa sekiz cennetin kapıları onun için açılır. On gün oruç tutsa Allah-u Teâlâ (c.c.) günahlarını hasenata tebdil eder. On sekiz gün tutarsa, semadan bir münadi, ‘geçmiş günahların bağışlandı, ameline devam et’ der, buyurmuştur.”
Allah bizlere bu ayda bolca oruç tutabilmeyi nasip eylesin.
Bu ay içerisinde özellikle bir gün vardır ki o da bugün olan Regaib Kandili’dir.
Bu kandil Peygamber Efendimizin (s.a.v) ana rahmine düştüğü gece olarak kabul edilmektedir.
Regaib’in anlamı ise ihsan ve bol lutuf manalarına gelmektedir. Bu gecede yapılan duaların kabul olması, büyük lutufların bahşedilmesi ve günahların bağışlanması nedeniyle “Regaib Gecesi” diye anılmaktadır. Bundan dolayı bu gün ve gecede ibadet yapmak çok önemli ve faziletlidir.
Allah, tüm ümmet-i Muhammed’e bu gecede ibadetlerin en güzellerini nasip eylesin. Üç aylarınız ve Regaib Kandili’niz mübarek olsun.
TEILEN
Önceki İçerikDÜĞÜNE DAVET
Sonraki İçerikDÜĞÜNE DAVET