7.1 C
Trabzon
Perşembe, Aralık 8, 2022
Çaykara’yı baypas edecek tünellerle geçişe hayır

Çaykara’yı baypas edecek tünellerle geçişe hayır

1848
0

alle dönüş güzergâhı ilçe sınırlarında tünel şeklinde olmamalıdır. Bu projede olması gereken yan yollar Belediye tarafından planlanmalıdır. Kolaycılığa kaçılmamalıdır.
Kentsel dönüşüm için yapılacak çalışmalarda bu görüş dikkate alınarak planlama yapılmalıdır.
Tünellerle ilçenin baypas edilerek geçilmesi halinde ilçemize teknik olarak ta hiçbir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca gün geçtikçe gelişmekte olan Uzungöl ve Yaylalarımızın turizm potansiyelinden tünelle ilçeden geçiş halinde bu potansiyelden de yararlanılması tamamen yok olacaktır.
Bu nedenle de ilçeye yan yollarla girilerek değil, kısa mesafede ilçeye girilecek şekilde planlama yapılmalıdır. İlçenin doğa yapısı mimari güzellikleri korunmalıdır.
İlçe merkezinin dükkân ve mağazaları, çarşı ve pazarı turizm merkezi yerleşim yeri kabul edilerek bu esasa göre yeniden planlanmalıdır. İlçenin otopark sorunu mutlaka halledilmelidir.
İlçe Turizm merkezi hüviyeti alacak şekilde yeniden yapılandırıl-malıdır.
Solaklı vadisi ıslah edilerek düzenlenerek turizme uygun hale getirilmelidir.
Yapısal çalışmalar sırasında bu konulara da gerekli özen gösterilmelidir.En önemlisi de her şeyin devletten beklenilmemesidir.Vatandaşa düşen görevler de vatandaşça yapılmalıdır..
Özetleyecek olursak; hiçbir aklıselim kişi Çaykara´nın baypas edilerek tünellerle geçilmesini istemez. Bunun içinde yapılması gereken İlçenin yöneticileri ile siyasilerin ortak çözüm bulmasıdır. Olması gereken tünelle geçiş ise de bunlardan birinin gidiş birinin de açıktan normal yolla dönüş şeklinde olmasıdır. Böylece Çaykara da kurtulmuş olacaktır.
Aksi halde İlçeden transit geçişler demek vatandaşa “siz buraları terk edin” demek olacaktır. Unutulmamalıdır ki Yöneticiler önce halkının varlığını sonrada refahını sağlamakla yükümlüdür.19.08.2017
Saygılarımla….
Nail ÇELEBİ
21.Dönem Trabzon Milletvekili